Sözcü Gazetesinin hazırladığı haberde 1 Mayıs’ta Resmi tatil olmasına rağmen çalışanların ne kadar ücret alacağı açıklandı.

2429 sayılı Ulusal Bayram ve Genel Tatil Günleri Hakkında Kanun’a göre, 29 Ekim günü Ulusal Bayram ve 29 Ekim günü özel işyerlerinin kapsanması zorunlu. Ancak buna uymamanın yaptırımı kanunda yer almıyor. 4857 sayılı İş Kanunu’nun 44. maddesine göre, ulusal bayram ve genel tatil günlerinde işyerlerinde çalışılıp çalışılmayacağı toplu iş sözleşmesi veya bireysel iş sözleşmesi ile kararlaştırılır. İş sözleşmelerinde hüküm bulunmaması halinde söz konusu tatil günlerinde çalışılması için işçinin onayı gerekir.

Buna göre, iş sözleşmesinde hüküm bulunmayan ve 1 Mayıs gününde çalışmak istemeyen işçi, işvereni tarafından çalışmaya zorlanamaz. Çalışmaya zorlanan işçi, iş sözleşmesini haklı nedenle feshedebilir ve bu durumda kıdem tazminatına hak kazanır.

Sözleşmede bayram ve genel tatil günlerinde çalışılabileceğine ilişkin hüküm bulunması halinde ise işçi çalışmak zorunda. Bu durumda işçinin ücreti İş Kanunu’nun 47. maddesi hükmüne göre ödenir.

Günlük ücreti (2.400/30)= 80 lira olan bu işçiye, 1 Mayıs’taki çalışması karşılığı 80 lira ilave ücret ödenir. Böylece mayıs ayı için ödenecek ücreti (2.400+80)= 2.480 lira olur. 1 Mayıs’ın ülkemizde ve dünyada anlamına uygun olarak dostluk, dayanışma ve bayram havası içinde geçmesi dileğiyle, tüm üretenlerin “Emek ve Dayanışma Günü” kutlu olsun.