Sinan Akçıl, daha 21 yaşında vatanını hainlere karşı korurken şehit olan Batuhan Ergin’i unutmadı. Baba Ergin, oğlunun kabri başında Akçıl’a, “Gözlerinde şehit evladımı gördüm” dedi. Akçıl da ”Ben de sizin evladınızım’ karşılığını verdi.

Sinan Akçıl ile baba Ahmet Ergin, sohbet sırasında o güne, yani 15 Temmuz 2016’ya gitti… “Onun hayatını araştırdım, yaşadıklarını okudum. Öyle çok üzüldüm ki…” diyen Akçıl, sözlerine şöyle devam etti: “Çalışıyoruz, koşturuyoruz ama hayatın gerçekleri bunlar. Ağabeyciğim o gece neler yaşandığını bir de senden duymak istiyorum. Batuhan’ın böyle bir olay başına geldi ama mertebesi çok yüksek. Batu artık ölümsüz oldu” dedi.

O güne geri dönen baba Ergin, yaşananları şöyle anlattı:

“Kapıda duran motosikleti Batuhan’a almıştık. 15 Temmuz’da motorunun ruhsatını, plakasını aldı, buraya geldi. ‘Hadi gel bir tur atalım’ dedi. Dükkanın önünde plakasını monte ettik. Sonra eve gittik, ‘Batuş kaçar’ dedi. Arkadaşlarıyla motorunu kutlamaya Sarıyer’e gitti. Arayıp ‘Oğlum ortalık karışık, eve geri dön’ dedim. Biz Ortaköy’de olduğumuz için olaya çok önceden şahit olduk. Arkadaşının yanına geçtiğini söyledi. Batuhan; marketlere koşan, ATM’lerden para çekmek için kuyruk oluşturan insanları görünce ağırına gitmiş ve köprüye çıkmış.

Köprüye çıkarken de ‘Eve erzak almaya değil, devletimize, vatanımıza sahip çıkmak için geldik’ notuyla paylaştığı selfie’yi çekmiş. Bize arkadaşıyla TV’den yaşananları izlediğini söyledi ama vatanı için mücadele etmeye gitmiş. Gidiş o gidiş, bir daha dönmüyor. Yürürken göğsünden vuruluyor. İki sene bu motosikletin hayalini kurdu. Aldık ama Allah kullanmayı nasip etmedi. O akşam motorunu kullanmayı bile gözü görmedi. Bir saat kullanabildi. Askere de ‘Doğu’da gönüllü askerlik yapmak istiyorum’ diyerek gitti.

Oradan sağ salim geldi, iki ay sonra şehit oldu. Askerdeyken; Boğaz Köprüsü’nün, Kız Kulesi’nin, Kuleli Askeri Lisesi’nin, Ortaköy Camii’nin resmini çizmiş. Şimdi bakıyorum da, Batuhan resmen 15 Temmuz’da yaşayacaklarını çizmiş. Bu resmini odasına çerçeve yapıp astık. Deli dolu, neşeli bir çocuktu.”

Baba Ergin, cep telefonundan o gece Batuhan’ın çektiği videoları da Akçıl’a gösterdi. Ünlü popçu, Batuhan’ın çektiği videoları yüreği buruk şekilde izledi. Ahmet Ergin, “Oğlum çok yardımseverdi. Bir kişinin Batuhan’ın mezarına gelip ağladığını gördüm. Meğer oğlum ona yardım etmiş. Telefonu bozuldu diye üzülen çocuğa telefon almış. Bunu yapan çocuğum üç kuruş parayla çalışıyordu. Bu kadar da yardımsever, sevgi doluydu” diyerek oğluyla ilgili bir anıyı anlattı. Bu hikaye bir kez daha Akçıl’ın gözlerini doldurdu.

kaynak: günaydın