ABD’nin çok okunan haber dergilerinden Newsweek, Pentagon yetkililerine dayandırdığı haberinde, IŞİD’in lideri Ebubekir el Bağdadi’nin dün öldürüldüğünü öne sürdü. Dergiye konuşan yetkililer Bağdadi’nin öldüğünü ama henüz kesin olarak teyit edilmediğini aktardı. Reuters’a konuşan İranlı yetkililer ise, “Suriyeli yetkililer Bağdadi’nin öldüğüne dair bilgi verdi bize” açıklamasını yaptı. Bağdadi hakkında daha önce en az 6 kez öldü iddiası ortaya atılmıştı.

ABD’de yayınlanan ve küresel çapta bilinen haber dergisi Newsweek, ABD Savunma Bakanlığı’ndan yetkililere dayandırılan haberinde “IŞİD’in bir numarası” olan Ebubekir el-Bağdadi’nin çok gizli bir operasyonla öldürüldüğünü yazdı.

Gazeteye konuşan üst düzey Pentagon yetkilisi ve Amerikan ordusundan bir diğer yetkili, Bağdadi’nin hedef alındığı “top secret” yani çok gizli bir operasyonun onayını Trump’ın verdiği ve operasyonun gerçekleştiğini aktardı.

Pentagon yetkilisi, “Bağdadi üzerindeki bombalı yeleği patlatarak intihar etti” dedi. Operasyonun Cumartesi günü yani dün gerçekleştiğini açıklayan yetkililer, “Harekete geçirecek istihbaratı alınca üst seviyede operasyon başladı. Ortak Özel Harekât Komutanlığı’ndan bir ekip operasyonu yürüttü. Operasyon bir süredir izlenen bir noktada yapıldı” dedi.

Sadece birkaç saat önce ABD Başkanı Trump’ın Twitter üzerinden paylaştığı mesaj ise kafaları iyice karıştırdı. 60 milyonu aşkın takipçisine Twitter’dan seslenmeyi bir alışkanlık haline getiren ABD Başkanı Donald Trump, “Çok büyük bir şey oldu” ifadesini paylaştı. Son dönemde kendisinin başkanlıktan azil süreci, demokratlar ve Suriye ile Türkiye hakkında açıklamaları bu platform üzerinden yapan Trump’ın ne konuda büyük bir şey olduğunu açıklamaması kafaları karıştırdı.

Trump bu konu hakkında net bir bilgi vermezken, Beyaz Saray da bu tweet’in ardından “ABD Başkanı büyük bir açıklama yapacak” duyurusunu yaptı. ABD Başkanı Trump’ın bugün TSİ 16:00 sularında bir açıklama yapması bekleniyor fakat açıklamanın konusu ile ilgili net bir bilgi verilmedi.

İRAN’DAN KRİTİK AÇIKLAMA: ÖLDÜĞÜ BİLGİSİ GELDİ
Uluslararası kamuoyu bu iddiaları ve açıklamaları konuşurken Reuters’tan bir son dakika haberi geldi. Reuters’ın “acil kodu” ile paylaştığı haber İranlı iki yetkiliye dayandırılıyordu.

İsimlerini vermeden Reuters’a konuşan İranlı yetkililerden biri, “Sahadaki Suriyeli yetkililer bize Bağdadi’nin öldüğü bilgisini verdi” açıklamasını yaptı. Reuters’a konuşan bir diğer yetkilinin ise bu açıklamayı onayladığı aktarıldı.

Reuters bu haberden çok kısa bir süre sonra Iraklı bazı yetkililerin de bu gelişmeden haberdar olduğunu duyurdu. Ajansa konuşan iki İranlı kaynak, Bağdadi’nin Suriye’de öldüğüne dair bilgi aldıklarını doğruladı. Reuters’a konuşan Iraklı kaynaklar, “Suriye’deki kaynaklarımız, Irak istihbarat birimine Bağdadi’nin İdlib’de korumasıyla birlikte öldürüldüğünü söyledi. Ailesini Türkiye sınırındaki İdlib’den kaçırmaya çalışırken yeri ifşa olunca konumunu belirledik” açıklamasını yaptı.

Öte yandan Irak devlet televizyonu Bağdadi’nin öldürüldüğü görüntüleri yakında yayınlayacaklarını açıkladı.

EL BAĞDADİ KİMDİR?

Geçtiğimiz yıllarda sık sık öldüğüne dair iddiaların ortaya atıldığı Bağdadi en son Mayıs ayında kamuoyunun karşısına çıkmıştı. Aslen Iraklı olan Bağdadi, ABD’nin 2003’teki Irak işgali sonrasında radikaller arasına katılmıştı. El Kaide’ye katılan ve kısa süre içerisinde örgütte sözü dinlenen biri haline gelen Bağdadi, daha sonra El Kaide içerisinden ayrılan bir grupla IŞİD’i kurmuş ve 2010’da başına geçmişti.

4 YILDA ÖLÜP ÖLÜP DİRİLDİ

Geçtiğimiz 4 yıl içinde hakkında çok sayıda spekülasyon yapılan Bağdadi birçok kez “ölmüştü.

2015 yılının Nisan ayında Musul’daki bir hava saldırısında ağır yaralandığı ve felç kaldığı iddiası ortaya atılmış aynı yılın Temmuz ayında ise New York Times Bağdadi’nin öldüğünü öne sürmüştü.

11 Ekim 2015’te Bağdadi’nin bombalı saldırıya uğradığına dair bir iddia ortaya atılırken, Bağdadi’nin durumu hakkında açıklama yapılmamıştı.

2015 yılının Haziran ayında ise Irak’ın kuzeyine düzenlenen bombalı saldırıda Bağdadi’nin öldüğü öne sürülmüş, bundan sadece bir hafta sonra Rakka’ya düzenlenen ABD operasyonunda yaşamını yitirdiği iddiası ortaya atılmıştı. Daha sonra Bağdadi’nin görüntülerinin üzerinde oynandığı ortaya çıkmıştı.

3 Ekim 2016’da ise Bağdadi ve 3 IŞİD militanının zehirlendiği fakat hepsinin halen hayatta olduğu iddiası gündeme geldi.

18 Nisan 2017’de ise Bağdadi’nin Suriye’de yakalandığı iddiası yerel basında yer aldı. Suriye ve Rus ortak askeri operasyonunda Bağdadi’nin yakalandığı açıklansa da Rusya Dışişleri Bakanlığı bu gelişmeyi yalanladı.

11 Haziran 2017’de Suriye devlet televizyonu Bağdadi’nin öldüğünü açıklarken bundan bir hafta sonra Rus basını, Bağdadi’nin Rakka’da Rusya’nın operasyonu sonrasında öldürüldüğünü yazdı. Bu açıklama da yalanlandı.

Haziran’ın sonlarında ise Rus yetkililer ve İran’ın ruhani lideri Hamaney, Bağdadi’nin kesinlikle öldüğünü duyurdu.

11 Temmuz’da ise Irak haber ajansı Al Sumaria, IŞİD içerisinde Bağdadi’nin öldüğüne dair iddiaların dolandığını aktardı.