Bursa Uludağ’da dün bulunan ikinci cansız bedenin Mert Alpaslan’a ait olduğu, Adli Tıp Kurumuna gelen yakınları tarafından teşhis edildi. Yapılan ilk incelemede, Mert Alpaslan ve Efe Sarp’ın ölüm nedeninin “ısı kaybına bağlı hipotermi” olarak belirlendi.

Uludağ Küreklidere mevkisinde Efe Sarp’a ait cansız bedenin bulunmasından yaklaşık 3 saat sonra 1 kilometre uzaklıkta ulaşılan ikinci cesedin, sarp ve kayalık bölgeden çıkarma çalışmaları dün geç saatlerde tamamlandı.

Derekızık mevkisinden Kestel ilçesine getirilen cansız beden, kara yoluyla 112 Acil Servis ambulansıyla Bursa Adli Tıp Kurumu morguna getirildi. İkinci cansız bedenin ait olma ihtimali bulunan Mert Alpaslan’ın yakınları da kimlik teşhisi için kuruma geldi. İçeri alınan aile cansız bedenin Mert Alpaslan’a ait olduğunu teşhis etti.

ÖLÜM NEDENİ HİPOTERMİ

Adli Tıp uzmanlarının yaptığı ilk incelemede, Alpaslan’ın ölüm nedeninin de “ısı kaybına bağlı hipotermi” olarak belirlendiği ifade edildi. Adli Tıp Kurumunda gerekli işlemlerin tamamlanmasının ardından cenazeleri yakınlarına teslim edilecek iki arkadaştan Efe Sarp’ın Aydın’da, Mert Alpaslan’ın ise İstanbul Küçükçekmece’de son yolculuğuna uğurlanacağı bildirildi.

SARP VE ALPASLAN’IN CENAZELERİ YAKINLARINA TESLİM EDİLDİ 
Bursa Adli Tıp Kurumundaki inceleme ve otopsilerin ardından iki arkadaşın cenazeleri, Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Şube Müdürlüğüne gönderildi.
Gasilhanede işlemleri tamamlanan naaşlar, Sarp ve Alpaslan’ın yakınları tarafından teslim alındı. Sarp’ın cenazesi Aydın’ın Karacasu ilçesine, Alpaslan’ın naaşı ise İstanbul Büyükçekmece’ye, Büyükşehir Belediyesince tahsis edilen araçlarla yola çıkarıldı.

İstanbul’dan Bursa’ya 1 Aralık Pazar günü gelen ve araçlarını Uludağ Jandarma Karakolu’nun yanına park ettikten sonra zirve istikametine yürümeye başlayan arkadaşlar Mert Alpaslan (31) ve Efe Sarp (37), bir süre sonra yoğun sis nedeniyle kaybolmuş, ihbar üzerine arama çalışması başlatılmıştı.  Uludağ’ın kuzeybatı yamaçlarındaki Küreklidere mevkisinde 2 Aralık’tan itibaren aralıksız yürütülen çalışmalarda önce Sarp’a ait mont, bere ve anahtarlar, daha sonra ise 2 baton (dağcıların kullandığı yürüyüş sopası) bulunmuştu.

İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD), Jandarma Asayiş, Jandarma Özel Harekat (JÖH), Jandarma Arama Kurtarma (JAK) ve bazı sivil arama kurtarma ekiplerinin de katıldığı aramaların 17’nci gününde sabahın erken saatlerinde ekipler Kestel ilçesi Derekızık Mahallesi’nden hareket etmiş, montun bulunduğu Küreklidere Vadisi’nde çalışmalarını yoğunlaştırmıştı.

Jandarma keşif uçağı ve 2 helikopterle havadan destek sağlanan aramalar sırasında ekipler, cansız bir beden bulmuştu. Dağın kuzey yamaçlarında, montun bulunduğu bölgeye yaklaşık 1 kilometre uzaklıktaki bu cesedin üzerinden Efe Sarp’a ait kimlik çıkmıştı. Çalışmalarını aynı bölgede yoğun bir şekilde sürdüren ekipler, yaklaşık 3 saat sonra 1 kilometre uzakta bir ceset daha bulmuştu.