Tüzük değişikliği için toplanan İYİ Parti’nin 3. Olağanüstü Kurultayı’nda konuşan Genel Başkan Meral Akşener’in gündeminde İstanbul’da seçimleri iptal eden YSK vardı.

Akşener: YSK’nin açıkladığı şey gerekçeli karar değil darbe bildirisidir. Söyleyemedikleri şey şu; ‘Erdoğan talimat verdi, biz de mecburen iptal ettik.’ Mesele bu kadar açık

İYİ Parti’nin 3. Olağanüstü Kurultayı Genel Başkan Meral Akşener, parti yönetimi ve delegelerin katılımıyla Ankara Yenimahalle Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde başladı.

Akşener, kapalı oturumla gerçekleştirilen kurultayda partililere hitap etti. 

Akşener, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK), İstanbul Belediye Başkanlığı seçimlerine iptal etmesine ilişkin tartışmalı kararını eleştirdi. Kararın demokrasi geleneğine darbe olduğunu söyleyen Akşener, Türkiye’de hukukun, adaletin yerle bir edildiğini savundu. 

Akşener, “Minareyi çaldılar, kılıfı 250 sayfa. İspatlanmış, belgelenmiş bir tek çalma çırpma yok. Şunu açıkça ortaya koyalım, darbenin gerekçesi olmaz. Darbe darbedir. YSK’nin açıkladığı şey gerekçeli karar değil darbe bildirisidir. Yüzlerce sayfa yazıp da söyleyemedikleri şey şudur: ‘Ne yapsaydık yani? Sayın Erdoğan talimat verdi, biz de mecburen iptal ettik.’ Mesele bu kadar açık” dedi.

AK Parti yönetimine dair eleştirilerini sürdüren İYİ Parti Lideri, “Ülkenin haline bakın: Belediyeler yağmalanmış. Bakanlıklar arpalık olmuş. Yargı, çay bahçesi, Saray ise karadelik gibi ne varsa yutuyor. YSK adeta AK Parti seçim işleri başkanlığı İktidar adeta sandık darbecisi. Ortağı da onun ‘hınk’ deyicisi. Bir de damat var ki düşman başına. Bastığı yerde ot bitmiyor. Tablo ne yazık ki bu. İktidarın bu tabloyu değiştirmek için herhangi bir çabası da yok” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “82 milyon aynı gemideyiz” sözlerine de değinen Akşener, şu ifadeleri kullandı: “Aynı gemideyiz diye sessiz mi kalalım? ‘Gemiyi ne güzel batırıyorsunuz’ diyerek alkış mı tutalım? Doğrudur, hepimiz aynı gemideyiz. Ama biz, bu gemi milleti selamete çıkaracak bir Bandırma Vapuru olsun diyoruz. Biz, Türkiye gemisi Nuh’un gemisi olsun, insanlığa umut olsun istiyoruz. Bu yüzden de bu gemiyi batırmanıza izin vermeyeceğiz.”