Ciltte meydana gelen bakterilerin birleşmesi sonucu ayakta koku meydana gelmektedir. Bu bakterilerin oluşmasını engellemek için ise ayaklarınızı sürekli havalandırmanız gerekir.  Bazen buda kesin sonuç olmaya bilir.

 
Her zaman elinizin altında bulundurabilecek ve ayak kosusu nu gidermeye yardımcı olacak doğal yöntemler şöyledir.

Kabartma tozu
1 litre suyun içerisine 1 çorba kaşığı kabartma tozu ekleyin. Daha yatmadan önce bu karışımın içinde ayaklarınızı 20 dk bekletin. Düzenli uygulamanız doğrultunda sonuçlara şasıracaksınız.

Siyah çay
2 bardak çayı yarım kova suya ekleyin. Ayaklarınızı her gün suyun içinde 10-15 dk bekletin. 10 gün boyunca aynı işlemi tekrarlayın. Siyah çay, ayak kokusuna neden olan bakterileri öldürmede en etkili yöntemlerden bir tanesidir.

Sirkeli su
8 bardak suyu bir kovaya boşaltın. İçerisine iki çorba kaşığı sirke ekleyin. Ayaklarınızı bu karışımda her gün 20 dk bekletin. Sirke ayak kokusunu gidermenin yanı sıra ayaklarınızdaki terlemeyi de bir süre sonra engelleyecektir.

Lavanta yağı
1 litre suyun içerisine bir çay kaşığı lavanta ekleyin. 2 gün boyunca ayaklarınızı bu karışımla yıkayın. Lavanta yağı aynı zamanda ayaklarınızda oluşan mantarları da tedavi etmede oldukça etkili bir yöntemdir.

Adaçayı
Doğal antibiyotik olarak nitelendirdiğimiz bu bitki ayak da fayda sağlıyor. Ayaklarınızı koyacağınız suyun içerisine birkaç yaprak adaçayı ekleyin. Daha sonra ayaklarınızı içerisinde dinlendirin