BDDK, fiyatı 3 bin 500 liranın üzerinde olan cep telefonları için kullanılan kredilerde vade imkanını ve yurt dışı seyahat harcamaları için taksit sınırını 3’e indirdi. Uzmanlar BDDK’nın bu hamleleri ile döviz çıkışını azaltmayı ve vatandaşa ‘Paran varsa harcama yap, yoksa harcama’ dediğini söylüyor.

BDDK, fiyatı 3 bin 500 TL’nin üzerinde olan cep telefonları için kullanılan kredilerde vade sayısı ile seyahat acenteleri ve konaklama ile ilgili yurt dışına ilişkin harcamalarda taksitlendirme sürelerini üç aya indirdi. BDDK’nın bu kararlar ile döviz çıkışlarını kontrol etmeyi amaçladığı belirtiliyor. Yurt dışı tatillerinde taksit sayısının düşmesi ise iç turizme yarayabilir.

CANSEN: TEMEL AMAÇ DÖVİZ ÇIKIŞINI AZALTMAK

Sözcü gazetesinin duayen ekonomi yazarı Ege Cansen konu hakkında sozcu.com.tr’ye açıklamalarda bulundu. BDDK’nın bu hamleleriyle vatandaşlara ‘paran varsa harca, eğer paran yoksa harcama’ dediğini belirten Ege Cansen, “Borçlanmak ‘ileride kazanacağım parayı şimdiden harcamak istiyorum’ demek. BDDK da diyor ki ‘Biz zaten dövizi sıkışık bir ülkeyiz. Döviz farkı gerektiren harcamaların taksiti çok uzun olmasın’… Burada iki temel amaç var. Birincisi döviz çıkışını, ikincisi ise kredi kartı mağdurlarını azaltmak. Çünkü insanlar çeşitli sebeplerden dolayı borçlarını ödeyemeyebiliyor. Özetle BDDK, “Parası olan harcasın ama ‘inşallah ileride param olursa öderim’ diyen harcamasın’ diyor.” açıklamasında bulundu.

BANKALARIN DA SUÇU VAR

Bankacıların da bu konuda gerekli özeni göstermediğini belirten Cansen, “İnsanlar hakkında gerekli araştırmalar yapılmadan çok yüksek limitli kredi kartı veriliyor. Kişinin ödeyebileceği paraya göre kart limiti verilse böyle olmayacak. Kredi kartı mağdurlarının oluşmasında iki tarafın da suçu var.” dedi.

Devletin bu konulara müdahale etmesinin tatsız bir durum olduğunu söyleyen Cansen, “İnsanların davranışları devleti müdahaleye mecbur bırakmamalı. Bu da rahatsız edici bir şey. Devlet de girmek istemiyordur ama sonunda mecbur kalıyor. Ortaya çıkan sonuç müdahale etmeyi gerektiriyor.” ifadelerini kullandı.