Suriye’nin Tel Abyad ilçesinde bombalı aracın patlaması sonucu şehit olan Piyade Binbaşı Şevket Tombul’un cenazesi, memleketi Eskişehir’de gözyaşları içinde toprağa verildi. Şehidin cenaze töreninde gözyaşları sel oldu. Şehidin ablası Şefika Tombul, cenazeye sarılarak ‘Kahramanım benim. Çok acı bir şey’ diyerek gözyaşı döktü. Hain saldırıda şehit olan Uzman Onbaşı Mahmut Alpaklı’nın cenazesi memleketi Şanlıurfa’da, şehit Piyade Teğmen Sinan Bilir’in cenazesi ise memleketi Tokat’ta toprağa verildi.

Barış Pınarı Harekâtı Bölgesinde bulunan askeri güçlerimize yol kontrolü sırasında patlayıcı yüklü araçla yapılan hain saldırı sonrası şehit olan evli ve iki çocuk babası Piyade Binbaşı Şevket Tombul’un naaşı memleketi Eskişehir’de toprağa veridi.

Havayoluyla getirilen şehit Piyade Binbaşı Şevket Tombul’un Türk Bayrağına sarılı naaşı, Muharip Hava Kuvveti Komutanlığı’nda askeri törenle karşılandı.

Binbaşı Şevket Tombul için ikindi namazı sonrası Reşadiye Camii’nde cenaze töreni düzenlendi. Törene, Eskişehir Valisi Özdemir Çakacak, Eskişehir AKP Milletvekilleri Nabi Avcı, Harun Karacan, MHP Milletvekili Metin Nurullah Sazak, CHP Milletvekilleri Utku Çakırözer, Jale Nur Süllü, İYİ Parti Milletvekili Aslan Kabukçuoğlu, Sağlık Bakan Yardımcısı Halil Elbir, Muharip Hava Kuvveti Komutanı Hava Orgeneral Atilla Gülan, şehidin babası Necdet Tombul, annesi Şehnaz Tombul, eşi Aslıhan Tombul, kız kardeşi Şefika Tombul ve erkek kardeşi Emrah Tombul, yakınları, silah arkadaşları ile binlerce vatandaş katıldı.

Cenaze namazı öncesi şehidin eşi Aslıhan Tombul, babası Necdet Tombul, annesi Şehnaz Tombul Türk Bayrağına sarılı tabuta sarılıp gözyaşı döktüler. İkindi namazının ardından kılınan cenaze namazından sonra 38 yaşındaki evli 2 çocuk babası Piyade Binbaşı Şevket Tombul’un cenazesi, askerlerin omuzunda top arabasına kadar taşındı.

“KAHRAMANIM BENİM”

Şehidin cenazesi top arabasının üzerindeyken aile tekrar yanına gelerek tabuta sarıldı. Şehidin kız kardeşi Şefika Tombul, ağabeyine, “Kahramanım benim. Çok acı bir şey kardeşim. Çok acıymış. Kimseler dayanamaz” şeklinde seslendi.

Bir süre top arabasıyla götürülen şehidin cenazesi daha sonra cenaze aracına alındı. Şehit binbaşı Tombul’un cenazesi, götürüldüğü Kanlıpınar Şehitliği’nde gözyaşları içinde toprağa verildi.

6 AYLIK OĞLUNU 1 KEZ GÖRDÜ

Aslıhan Tombul ile evli olan şehit Piyade Binbaşı Şevket Tombul’un kızı Kumsal Tombul’un 4.5 yaşında, oğlu Kıvanç Tombul’un ise daha 6 aylık olduğu öğrenildi. Şehit Tombul’un küçük oğlu Kıvanç’ı ise en son 8 günlükken gördüğü belirtildi.

ŞANLIURFA’DA GÖZYAŞLARI ŞEHİT İÇİN AKTI

Barış Pınarı Harekat bölgesinde yol kontrolü sırasında meydana gelen bombalı araç saldırısı sonucu şehit olan Piyade Uzman Onbaşı Mustafa Alpaklı’nın cenazesi, Mehmet Akif İnan Eğitim Hastanesi morgundan alınarak, kırsal Selman Mahallesi’ne götürüldü.

Şehit için Selman Caminde tören düzenlendi. Yağmur altında düzenlenen törene Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, 7’nci Kolordu Komutanı Korgeneral Sinan Yayla, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, 20’nci Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Oktay Ağbuga, İl Emniyet Müdürü Selçuk Doğuş İl Jandarma Komutanı Albay Eyüp Sabri Kirişçi, siyasi parti temsilcileri, askerler ve yaklaşık 2 bin vatandaş katıldı.

GÖZYAŞLARINA BOĞULDULAR

Cuma namazının ardından kılınan cenaze namazı ile Türk bayrağına sarılı şehidin naaşı omuzlara alınarak, aile mezarlığında gözyaşları arasında toprağa verildi.

Şehidin götürülüşü sırasında gözyaşlarına boğulan kadınlar Arapça ağıtlar yaktı. Tören boyunca, Korgeneral Sinan Yayla ise şehidin babası Ali Alpaklı´nın elini uzun süre bırakmadı.

Şehidin 1 aylık eşi Aysel ise tören boyunca gözyaşı döktü. Şehit Alpaklı gözyaşları arasında toprağa verilirken, tabuta sarılı Türk bayrağı ise baba Ali Alpaklı´ya teslim edildi.

TOKAT ŞEHİDİNİ UĞURLADI

Nevriye-Bahattin Bilir çiftinin 4 çocuğundan Piyade Teğmen Sinan Bilir’in cenazesi ise Şanlıurfa’daki törenin ardından uçakla memleketi Tokat’a getirildi.

Tokat Havaalanı’nda Bilir’in cenazesini şehidin eşi Sibel Bilir ve yakınları ile protokol üyeleri karşıladı. Şehit Bilir’in Türk bayrağına sarılı tabutu, askeri uçaktan alınıp, Tokat Belediyesi’ne ait cenaze aracına götürülürken, eşi ve yakınları gözyaşı döktü.

Şehidin cenazesi, daha sonra kent merkezindeki babaevine götürülerek, burada helallik alındı. Şehit Sinan Bilir’in cenazesi, buradan Tokat Valiliği önüne getirildi.

Şehidin ağabeyi Ahmet Bilir, burada kardeşinin tabutuna sarılarak, gözyaşı döktü. Şehidin otizmli kardeşi Aşkın Bilir’e ise ağabeyinin fotoğrafı gösterildi.

Şehit Piyade Teğmen Sinan Bilir’in cenazesi, kılınan namazın ardından Erenler Mezarlığı’nda gözyaşlarıyla toprağa verildi. (Kemal Atlan/DHA)