Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar market poşetlerinin ücretinin 2020 yılı için de 25 kuruş olarak kalacağını açıkladı. Resmi Gazete’de poşet fiyatının yeniden değerleme oranında artırılacağı belirtilmişti.

Resmi Gazete’nin 31 Aralık 2019 tarihli 4. Mükerrer sayısında market poşetleri için 2020 yılında yeniden değerleme oranında zam yapılacağı belirtilmişti. Bakanlığın bu zammı uygulamamak için formüller aradığı ifade ediliyordu.

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar ise bugün yaptığı açıklamada market poşetlerinde bu yıl da uygulanacak tarifenin 25 kuruş olarak kalacağını duyurdu.

Birpınar Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Poşetin 30 kuruş olacağı bilgisi yanlıştır. 2020 ‘de poşete zam yok” ifadesini kullandı.

Resmi Gazete’de yer alan düzenleme

Çevre Bakanlığı, AKP’ye büyük oy kaybettiren paralı poşete gelen yeni zammı uygulamamak için formül arıyordu. Ancak, Çevre Kanunu gereği Bakanlıkça oluşturulan komisyonun belirlediği 25 kuruşluk poşet fiyatının her yıl yeniden değerleme oranı kadar arttırılması zorunlu.

POŞETTEN 210 MİLYON LİRA GELİR

Cumhurbaşkanının bu zam oranını yarısına kadar artırma ya da indirme yetkisi bulunuyor. Ancak bu yetki kullanılıp zam oranı yüzde 22.58’den yüzde 11.29’a indirilirse, poşet fiyatı 27 kuruş olacağı için yaşanacak zorluk nedeniyle uygun görülmüyordu. Çevre Bakanı Murat Kurum, bakanlık olarak poşetten 210 milyon lira gelir elde ettiklerini açıklamıştı.

DEVLET KENDİ PAYINA ZAMMI YAPTI

Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Eroğlu konu hakkında sozcu.com.tr’ye açıklamalarda bulundu. Eroğlu açıklamasında poşet fiyatına zam gelmediğini belirterek, “Fiyat 25 kuruş olarak kalacak. Ancak devletin bundan aldığı pay aratacak. Geçen yıl 25 kuruşun 15 kuruşunu devlet, 10 kuruşunu marketler alıyordu. Artık bu miktarın 18 kuruşunu devlet, 7 kuruşunu marketler alacak” dedi.