CHP İstanbul İl Başkanı Kaftancıoğlu sosyal medya paylaşımları ve sahte tweetler gerekçe gösterilerek açılan davada hakim karşısına çıkmıştı. Mahkeme davayı 18 Temmuz’a erteledi. Duruşma sonrası açıklama yapan Kaftancıoğlu, “İstanbul’dan yanan umut ışığı birilerini rahatsız etti” dedi.

Dava sonrası açıklamalarda bulunan Canan Kaftancıoğlu, “Bir kez daha altını çiziyorum meselenin özü şudur: İstanbul’dan yanan umut ışığı birilerini rahatsız etti. Halktan, sandıktan karşılık bulamadığı için muhalefete gözdağı vermek istiyor. Soruşturma dosyası İl Başkanı seçilmemden 2 gün sonra 15 Ocak’ta oluşturuldu. 31 Mart’tan sonra iddianame oluşturuldu, 23 Haziran’dan sonra bugün de ilk duruşma gerçekleştirildi. Gördüğünüz gibi hiç de alışık olmadığımız bir şekilde yargı çok hızlı çalıştı ve bugün buradayız” dedi.

Kaftancıoğlu ile dayanışma için onlarca insan Çağlayan Adliyesi önüne geldi. Aralarında CHP vekillerinin de bulunduğu kitle “Hak, hukuk, adalet” sloganları attı.

Çok sayıda sanatçı ve aydın, Kaftancıoğlu’na destek için ortak bir açıklama yayınladı.

Cahit Berkay, Edip Akbayram, Ferhan Şensoy, Macit Koper, Şebnem Sönmez, Özgür Mumcu, Sunay Akın, Zeynep Altıok, Zülfü Livaneli, Tilbe Saran, Mercan Erzincan ve Levent Üzümcü gibi birçok ismin imzacı olduğu açıklamada, İstanbul yönetimini kaybeden iktidarın, Gezi’de, 31 Mart ve 23 Haziran’da ortaya çıkan iradeyi analiz etmekten uzak durduğu vurgulandı.

“Gezi nazıl ki iktidara yönelik; ötekileştirilmeye, yok sayılmaya, hayat tarzıma müdahaleye karşı özgürlük talebiyle tüm yurdu dalga dalga saran güçlü bir uyarı idiyse, 31 Mart ve 23 Haziran sonuçları da iktidarın kutuplaştırıcı söylemlerine karşı barışın, kardeşliğin, farklılıklara rağmen bir olma talebinin halkta karşılık bulmasıdır” denilen açıklamada, “İktidar halkımızın bu uyarılarını dikkate almak yerine 23 Haziran iradesinin örgütlenmesinde büyük emeği olan Kaftancıoğlu’nu intikamcı hislerle yargılamak istiyor” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamaya, “Kaftancıoğlu, 16 milyon İstanbullunun vicdanıdır, sesidir, soluğudur. Bu sesin susturulmasına izin vermeyeceğiz. Bu yolda tüm benliğimizle seninleyiz” sözleriyle son verildi.

18 Temmuz’a ertelenen duruşma için CHP’liler Canan Kaftancıoğlu’na destek olmaya devam ediyor.