Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bekar bir işçi için yüzde 15 zamla 2.324 TL’ye yükselen asgari ücretle ilgili konuştu. Cumhurbaşkanı, “Bizim sözümüz ne? İşçimizi ezdirmeyeceğiz, ezdirmedik bugüne kadar. Enflasyonun üç puan üzerinde yapılan artış sonunda, asgari ücret 2002’ye göre reel olarak %154 düzeyinde yükselmiş bulunuyor” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yerli otomobilin tanıtıldığı toplantıda bir konuşma yaptı. Erdoğan burada yaptığı konuşmada yeni belirlenen asgari ücret hakkında da konuştu. Erdoğan 2020 yılı için belirlenen asgari ücretin enflasyonun altında olmadığını söyledi. Cumhurbaşkanı konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

Dün 2 bin 325 lira olarak açıklanan 2020 asgari ücret rakamının ülkemize, iş verenlerimize, çalışanlarımıza hayırlı olmasını diliyorum. Şimdi bunun üzerinde de spekülasyonlar yapıyorlar.

Biz iş başına gelirken bir söz verdik. Ne dedik? İşçimizi enflasyona ezdirmeyeceğiz dedik. Bu ne demektir? Biz hiçbir zaman enflasyonun altında bir asgari ücret belirlemeyeceğiz.

‘BU ÇARK DÖNECEK ARKADAŞ’

Şimdi de aynı şekilde bunu enflasyonun üç dört puan üstünde yola devam edeceğiz. “Biz istediğimiz gibi de asgari ücreti belirleyelim…” Bu çark dönecek arkadaş. Bizim sözümüz ne? İşçimizi ezdirmeyeceğiz, ezdirmedik bugüne kadar. Enflasyonun üç puan üzerinde yapılan artış sonunda, asgari ücret 2002’ye göre reel olarak yüzde 154 düzeyinde yükselmiş bulunuyor.