Cumhuriyet Gazetesi’nin eski yazar ve çalışanlarının mahkûmiyet kararlarının Yargıtay 16. Ceza Dairesi tarafından bozulmasının ardından yeniden görülen davada savcı, Yargıtay’ın bozma ilamına direnme kararı verilmesini istedi. Savcı, sanıkların ilk davanın hükmü uyarınca cezalandırılmalarını talep etti.

İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılan yargılamada söz alan sanıklar ve avukatları mütalaayı kabul etmediklerini belirterek mahkemeden Yargıtay’ın kararına uyulmasını talep ettiler.

Mahkeme Başkanı sanıklardan son sözlerini sordu. Avukat Bahri Belen: “Önce mahkeme Yargıtay’ın bozma kararına uyacağına ya da direneceğine ilişkin kararını vermesi gerekiyor. Direnme kararı verirseniz son söze gerek yok” dedi.

Mahkeme heyeti müzakereye çekilerek duruşmaya kısa süreli ara verdi.

NE OLMUŞTU?

Yargıtay, Cumhuriyet gazetesi eski çalışanları Akın Atalay, Orhan Erinç, Murat Sabuncu, Aydın Engin, Hikmet Çetinkaya ve Ahmet Şık hakkındaki “terör örgütüne yardım”dan verilen mahkûmiyet kararlarını bozmuş, Şık dışındaki sanıklar için beraat talebinde bulunmuştu.

Daire, Şık’ın “örgüt propagandası”ndan yargılanmasına hükmetmişti.

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, bozma kararının aynı suçtan yargılanan ancak mahkumiyet hükümleri istinaf mahkemesinde kesinleşen Önder Çelik, Bülent Utku, Güray Öz, Musa Kart, Hakan Kara ve Mustafa Kemal Güngör’e de sirayet etmesi gerektiğine karar vermişti.

Kararda, mahkumiyet hükmünün kesinleşip infaza başlanmış olması nedeniyle ileride bir hak kaybına sebebiyet vermemek açısından bu kişilerin cezalarının infazının durdurulmasına hükmedildiği belirtilmişti.