İstanbul geçen hafta yaşanan 5.8’lik depremle korku dolu anlar yaşarken, deprem testi başvurularında da patlama yaşandı. Deprem testi yapan firmaların yetkilileri yaşanan yoğunluğa yetişmekte zorluk çekiyor. Deprem testi fiyatları binaların kat sayısına göre değişkenlik gösteriyor. 3 bin TL’den başlayan fiyatlar, 10 katlı binalar farklı yönetmelik kapsamına girdiği için 15 bin liraya kadar çıkabiliyor.

İstanbul geçen hafta Silivri açıklarında yaşanan 5.8’lik depremle korku dolu anlar yaşadı. Can kaybının yaşanmadığı depremde büyük panik meydana geldi.

Uzun bir aranın ardından depremin kendisini İstanbul’a hatırlatması sonrası, vatandaşlar da deprem testi yapan şirketlerin yolunu tuttu. Başvurularda büyük artış yaşandı.

Deprem testlerinin fiyatları binaların kat ve metrekare sayısına göre değişiyor. 10 kata kadar olan binalar riskli bina tespit yönetmeliği çerçevesinde değerlendirilirken, 10 katı aşan binalar Türkiye bina deprem yönetmeliğine tabi oluyor. Bu durumda her kat için deprem testi yapıldığı için fiyatlar da aynı doğrultuda yükseliyor.

10 KATI GEÇERSE DEĞİŞİYOR

Deprem testi yapan bir firmanın yetkilisi Mustafa Öz konu hakkında sozcu.com.tr’ye açıklamalarda bulundu. Deprem öncesi internet sitelerini 100 kişinin ziyaret ettiğini söyleyen Öz, bu rakamın depremin ardından 5 bin 600’lere çıktığını belirtti. Deprem öncesi günde 5 kişinin firmadan teklif aldığını belirten Mustafa Öz, “Şu an günde 300 teklif veriyoruz. Önümüzdeki 4 ay boyunca doluyuz.” dedi.

Test fiyatlarının binanın kat sayısına ve metrekaresine göre değiştiğini belirten Mustafa Öz, “Toplam inşaat alanı 1800 metrekare olan bir apartman için test fiyatı 3 bin TL. 1800-2000 metrekare bir alan için 3 bin 500 TL oluyor. Eğer bina 10 katın üzerindeyse  Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği kapsamına giriyor. Bu durumda her kata ayrı test yapılması gerekiyor ve kat başına fiyat ise 1.350 TL. Bu rakamlara KDV dahil değil” dedi.

Deprem testi yapan bir diğer firmanın Genel Müdürü Tolga Hamat da konu hakkında sozcu.com.tr’ye açıklamalarda bulundu. İnşaat sektörünün son dönemde sıkıntılar yaşadığını belirten Hamat, “Son günlerde çok ciddi bir talep var. Kurumsal şirketler, site yöneticileri, bina sahipleri herkes binalarının sağlamlığını kontrol ettirmek istiyor. Deprem testinde çok sayıda veri inceleniyor. 10 katlı bir binanın deprem testinde yasa gereği her kat için ayrı test yapılması gerekiyor. Bu nedenle maliyet 15 bin TL’ye kadar çıkabiliyor.” ifadelerini kullandı.

FİYATLAR 3 BİN TL’DEN BAŞLIYOR

Bir diğer firma yetkilisi İbrahim Sarıoğlu da deprem sonrası yoğunluğun arttığını belirtiyor. İnsanların çoğunlukla bilgi almak için aradıklarını söyleyen Sarıoğlu, “Binayı nasıl güçlendiririz diye soruyorlar. İnsanlar taşınma telaşına girmek istemiyor. Bunda okulların açılmasının da etkisi var. Düzenlerini bozmak istemiyor.” açıklamasında bulundu.

Sarıoğlu, fiyatların 3 bin TL’den başladığını, 10 katı aşan binalarda ise bu rakamın değiştiğini belirtti.

2 BİNİ AŞKIN HASAR İHBARI YAPILDI

Doğal Afet Sigortaları Kurumu’na (DASK), Marmara Denizi’nin Silivri açıklarında 26 Eylül’de meydana gelen depremin ardından 2 bini aşkın hasar ihbarı yapıldı.

İSTANBUL’DA DASK ORANI YÜZDE 63

Bugün Türkiye’de her iki konuttan biri Zorunlu Deprem Sigortası ile güvence altında. Sigortalılık oranı en yüksek iller arasında özellikle deprem geçirmiş iller yer alıyor. Yalova, Sakarya ve Bolu’da sigortalılık oranları yüzde 80’i aşarken, İstanbul’da ise yüzde 63’e ulaşmış durumda. Güncel hasar bilgilendirmeleri www.dask.gov.tr web sitesinden takip edilebilirken; hasar ihbarları da yine aynı adresten ya da Alo DASK 125 çağrı merkezinden yapılabiliyor.”

bozkan@sozcu.com.tr