Merkez üsleri İzmir ve Denizli olan depremler tüm Ege ve Akdeniz bölgesini salladı. Saat 11.39’da Seferihisar açıklarında meydana gelen ilk depremden sonra İzmir’de 2.8 ile 3.2 arasında değişen büyüklükte 4 artçı sarsıntı daha yaşandı.  6 dakika arayla iki farklı noktada 4.2 ve 5.6 büyüklüğünde depremler yaşayan Denizli’de ise saat 14.19’dan bu yana 3 büyük artçı sarsıntı meydan geldi. Artçı sarsıntıların en büyüğü 3.8 olarak ölçüldü. Bu sarsıntıların dışında saat 16.30’a kadar bölgede büyüklüğü 2’nin altında olan 40’a yakın artçı tespit edildi.

Ege bölgesi sabah saatlerinden bu yana büyüklükleri 2.8 ile 5.6 arasında değişen bir çok depremle sarsıldı. Merkez üsleri İzmir ve Denizli olarak saptanan depremler Ege bölgesinin tamamı  ve Akdeniz bölgesin büyük bir bölümünde hissedildi. Can kaybının yaşanmadığı sarsıntılar nedeniyle Deniz’li ve çevre illerde bazı binalar hasar meydana gelirken vatandaşlar büyük korku yaşadı. Depremlerin devam edebileceğini dile getiren uzmanlar vatandaşları özellikle hasarlı binalardan uzak durmaları konusunda uyardı.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü (KRDAE) verilerine göre büyük korkuya neden olan depremlerin ilki saat 11.39’da Kuşadası Körfezi Seferihisar açıklarında meydana geldi. Ege Denizi’nin 12 kilometre derinliğinde meydana gelen depremin şiddeti 4.8 olarak ölçüldü.

Bu depremden 8 dakika sonra 11.47 yine aynı yerde derinliği 5.2 olarak ölçülen 3.3 büyüklüğünde bir artçı sarsındı yaşandı. Bu artçı sarsıntıları saat 12.32 ve 12.40’ta yerin 5.4 kilometre derinliğindeki 3.1 ve 3.2’lik iki artçı daha takip etti. Saat 11.39’daki ilk depremden sonra bölgede 2.8 ile 3.2 arasında değişen büyüklükte 4 artçı sarsıntı daha yaşandı.

İzmir ve çevresinde hissedilen bu depremlerin şoku henüz atlatılamamışken bu kez Denizli’den deprem haberleri gelmeye başladı. Kandilli Rasathanesi’nin verilerine göre Denizli’deki ilk deprem saat 14.19’da Bozkurt ilçesine bağlı Baklankuyucak mahallesinde meydana geldi. Yerin 4.3 kilometre altında meydan gelen depremin büyüklüğü 4.2 olarak ölçüldü.

Bu depremden 6 dakika sonra saat 14.25’te ise bu kez yine Bozkurt ilçesine bağlı Mecidiye mahallesi sarsılmaya başladı. Yerin 8 kilometre altında meydana gelen depremin büyüklüğü 5.6 olarak ölçüldü.

Ege bölgesinin tamamında ve Akdeniz’de hissedilen bu iki depremden sonra saat 16.30’a kadar en büyüğü 3.8 olarak ölçülen 3 artçı sarsıntı daha yaşandı.