Türkiye’de akademi ve siyaset dünyasında büyük bir iz bırakan eski Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Mümtaz Soysal son yolculuğuna uğurlandı. Soysal’ın cenaze törenine CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, yeni parti hazırlığında olan Ahmet Davutoğlu, CHP’li Muharrem İnce ve eski bakan ve dışişleri bürokratları da katıldı.

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde çok sayıda öğrenci yetiştiren Soysal, bir dönemin efsanevi kitabı ‘Anayasaya Giriş’in de yazarıydı. Alzheimer tedavisi gören Soysal 90 yaşındaydı.

Soysal’ın Zincirlikuyu Camii’nde kılınan cenaze namazına; CHP lideri Kılıçdaroğlu ve İBB Başkanı İmamoğlu’nun yanı sıra eski başbakanlardan Ahmet Davutoğlu ile eski bakanlardan Hikmet Çetin, Algan Hacıoğlu, CHP’li Muharrem İnce, Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Mustafa Cengiz, Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi de katıldı.

Soysal’ın cenazesi namazın ardından Zincirlikuyu Mezarlığı’nda gözyaşları arasında toprağa verildi.

KILIÇDAROĞLU, KAFTANCIOĞLU VE İMAMOĞLU CENAZEYE BİRLİKTE GELDİ

Kılıçdaroğlu, Kaftancıoğlu ve İmamoğlu, cami avlusuna birlikte girdi. Soysal’ın ailesine taziyelerine ileten üçlü, daha sonra cenaze namazı saflarına girdi.

CHP’nin eski genel başkanlarından Hikmet Çetin, Mümtaz Soysal’ın ismi gibi ‘mümtaz’ olduğunu ifade ederek, “Yeri doldurulamaz bir hocaydı. İnandığı ilkeler uğruna çok cesurdu. Gerektiğinde bedel ödedi. Cezaevine girdi ama bütün bunlar Mümtaz Hoca’yı yıldırmadı.” diye konuştu.

Eski devlet bakanlarından Algan Hacaoğlu da Soysal’ın Türkiye siyaset ve bilim dünyasının önemli bir ismi olduğunu belirterek “Onu hep ilkeli duruşuyla hatırlayacağız” dedi.

CHP’Lİ İNCE HATIRASINI ANLATTI

CHP’li Muharrem İnce, Mümtaz Soysal’ın ‘Kıbrıs Davası’nda Türkiye’yi savunan bir kişi olduğunu hatırlatarak, “Ne söylediyse haklı çıkan bir hocaydı. Kamu mallarını peşkeş çekilmesine karşı mücadele eden bir insandı. Ne söylediyse haklı çıktı. Öyle ki, ben 20’li yaşlardaydım. Bir ilçe kongresiydeydim. Tam konuşma sırası bana geldiğinde Mümtaz Hoca salona girdi. ‘Mümtaz Hoca’nın yanında nasıl konuşacağım?’ diye çok heyecanlandım. Konuşmam bitince yanına çağırdı. Mesleğimi sordu, öğretmen olduğumu söyledim. ‘Edebiyat öğretmeni misin?’ diye sordum. Fizik öğretmeni olduğumu söyledim. ‘Çok güzel konuşuyorsun, sen bu partiden milletvekili olacaksın’ dedi. Hoca, orada da haklı çıktı.” sözleriyle anısını dile getirdi.

Yeni parti kurma hazırlığında olan eski başbakan Ahmet Davutoğlu da Soysal’ı son yolculuğunda yalnız bırakmadı. Davutoğlu, “Hem akademik hayatta hem devlet hayatında yakından tanıdığım kendisinden istifade ettiğim çok saygın bir devlet adamıydı. Hem çok beyefendi nezaketiyle bilinen, ilkeleriyle tanınan bir insandı. Örnek alınan bir şahsıyetti.” ifadelerini kullandı.

GALATASARAY KULÜBÜ BAŞKANI CENGİZ: HOCAM İNSANDI

Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Mustafa Cengiz ve Beşiktaş’ın yeni başkanı Ahmet Nur Çebi de cenazeye birlikte katıldı.

Cengiz, Galatasaray Lisesi 1.Sınıf öğrencisiyken Soysal ile yaşadığı anıyı şu sözlerle anlattı: “ ‘Hocam ortak bir yanımız var. İkimiz de Galatasaray takımını tutuyoruz.’ demiştim. Hocam da ‘Hayır yanılıyorsun, ben Beşiktaşlıyım’ diye yanıt vermişti. Benim için ezber şaşmıştı. Galatasaray Lisesi’nde hep Galatasaraylılar var zannederdim. Sonra öğrendim Fenerli, Trabzonlu, Beşiktaşlı da olduğunu. Önemli olan insan olmaktı. Hocam da insandı” dedi. Beşiktaş Başkanı Çebi ise “Biz de Beşiktaş camiasının bir parçası olduğu için onur duyuyoruz.”