Trabzon, Ordu, Giresun ve Artvin’de dün akşam başlayan orman ve örtü yangını sayısı 69’a ulaştı. Trabzon’da 37, Ordu’da 23, Giresun’da sekiz ve Artvin’de bir alanda yangın çıktı. Alevler rüzgarın etkisiyle yayılarak yerleşim yerleri ve tarım arazilerine sıçradı. Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, “Sabotaj olduğuna dair bir bulgu yok. Bahçelerde kuruyan otlar yakılmış” dedi.

Dün akşam saatlerinde Trabzon‘un 10 ilçesinde çıkan yangınların ardından Artvin, Giresun ve Ordu‘nun bazı ilçeleri de alevlerle teslim oldu.

Bir TV kanalının canlı yayınına bağlanan Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, “Sabotaj olduğuna dair bir bulgu yok. Bahçelerde kuruyan otlar yakılmış” dedi.

Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu ise “Ciddi bir rüzgar var. Örtü yangını çok çabuk bir şekilde ilerleyebiliyor. Birinci derece riskli gördüğümüz yerlerde ekiplerimiz kritik noktalarda bekliyor” dedi.

Haber ajanslarının aktardığına göre Trabzon’da 37, Ordu’da 23, Giresun’da sekiz ve Artvin’de bir alanda yangın çıktı.

TRABZON: AkçaabatAraklıArsinÇaykaraDernekpazarıKöprübaşıOfOrtahisarSürmeneVakfıkebir ilçelerindeki yangınlarda çok sayıda tarım arazisi zarar gördü. 37 yangından 22’si söndürüldü. Sabaha kadar süren 15 yangından 8’i kontrol altına alındı.

ARTVİN: Borçka ilçesinde çıkan ve kontrol altına alınan orman yangınında yaklaşık üç hektarlık alan zarar gördü.

GİRESUN: Şehir merkezine bağlı SeldeğirmeniGazilerSayca mahalleleri ile YağlıdereEspiyePirazizEynesilKeşap ilçelerinde yangın çıktı. Merkeze bağlı mahallelerde yangınlar kontrol altına alınırken, ilçelerde oluşan yangınlar ise itfaiye ekiplerinin müdahalesi devam ediyor.

ORDU: Ünye ilçesine bağlı KadılarYiğitler ve Üçpınar mahallelerindeki fındık arazisi ile ormanda çıkan yangınlar kontrol altına alındı. Yangında 100 hektarlık alan zarar gördü. (DHA-İHA-AA)