CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kent Ormanı açılış töreninde konuştu. Ekrem İmamoğlu’nun, 2 yıldır bu alanın neden açılmadığını sorduğunu aktaran Kılıçdaroğlu, “Sayın Başkan kimse duymasın, bir sır vereyim. 2 yıldır benimle uğraşıyorlardı. ‘Acaba Kılıçdaroğlu ne olacak, Kılıçdaroğlu’nu ne yapacağız?’ Ya kardeşim, benimle uğraşmaktan vazgeçin. İstanbul’la uğraşın, İstanbul’u İstanbul yapın.” dedi.

Eyüp Sultan Kemerburgaz Mevkii’nde 5 milyon 526 bin metrekarelik alan üzerine kurulu Kemerburgaz Kent Ormanı’nın 1.6 milyon metrekarelik ilk etabı Cumhuriyet Bayramı’na üç gün kala CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından açıldı.

Açılışa CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, CHP’li milletvekilleri ve eski İBB Başkanları Nurettin Sözen ile Ali Müfit Gürtuna da katıldı.

Törene eski İBB Başkanı Kadir Topbaş’ın da davet edildiği öğrenildi. Ancak Topbaş açılışa katılmadı. Açılış konuşmasında Topbaş’a teşekkür eden İmamoğlu “Göreve geldiğimizde Boğaziçi A.Ş.’yi ziyaret ettiğimizde Genel Müdür arkadaşım, buradan bize bahsetti. Burası, 6 yıl önce Orman Bakanlığı’ndan tahsis edilen, yaklaşık 5,6 milyon metrekarelik devasa bir orman alanı. 6 yıldır burası yapılmaya çalışılıyordu ama bir türlü yapılamamış, açılamamış. Tahsis süresi 8 yıl. Biz, bu sürenin bitmesine 2 yıl kala hızlıca 1,6 milyon metrekarelik alanı 29 Ekim’e yetiştireceğiz dedim arkadaşlara. Çünkü hem çok şaşırmıştım hem de çok üzülmüştüm. Burası ilk tahsis edildikten hemen sonra projelendirilmiş, inşasına, imalatına da başlanılmış… Ben, buradan sayın Kadir Topbaş’a da teşekkür ediyorum. Ama 2 yıldır hiçbir şey yapılmamış. Belki sayın Topbaş devam etse, açardı; bilmiyorum. Ama 2 yıldır burası böyle duruyor. Niçin duruyor? Neden duruyor? Epeyce eksik vardı. Yoğun çalışma yaptı arkadaşlarımız, 2 ayı aşkın sürede Avrupai standartlarda hizmet alan bir bölüm haline getirdik burayı” dedi.