CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Aksaray’da Muhtarlar Buluşması’nda konuştu.

KILIÇDAROĞLU’NDAN ÖZ ELEŞTİRİ

Bizim de eksiğimiz, yanlışımız oldu.  Oturduğumuz yerde konuştuk vatandaşa gitmedik. Kabahat vatandaşın ayağına gitmeyen siyasetçide. Kendimizi gayet rahat eleştiriyoruz. Yanlışa her zaman yanlış diyeceğiz. Son 10 yılda en büyük değişimi yaşayan parti Cumhuriyet Halk Partisi. Türkiye’de nerede dert varsa gidiyoruz.

Kadının baş örtüsü sorununu getirdik Türkiye’nin bir numaralı sorun bu hale getirdik. Sana ne kardeşim. Başka dertlerimiz var. Fakirlik var yoksulluk var bunları unuttuk vay efendim kadın başörtüsü taksın mı takmasın mı. Bunlar da yanlış.

MUHTARLARIN HAKLARI

Niye muhtarların birleşik oy pusulası yok? Muhtarlık üçüncü sınıf mı? Belediye başkanı için, millet için aynı vatandaş, e muhtar için de aynı vatandaş oy kullanıyor. Niye yok? Şu şikâyet geliyor. 5 muhtarın  fotoğraflı isimleri olan oy pusulaları var. Rakip olan dördünü alıp cebine gidiyor. Yıllardır bu söylenir, şikâyet edilir. Niye çözmüyorlar, hangi gerekçeyle? Sizin için neden birleşik oy pusulası olmasın? Masraf mı olunur? Ben düşünüyorum, muhtar olarak sizin de düşünmeniz lazım.

Özellikle mahalle muhtarları, yanında bir büro görevlisi yoktur. Her muhtarın mutlaka bir büro görevlisinin olması lazım. Bu aynı zamanda istihdam da yaratacak. Bize bağlı belediyelerde biz bir büro görevlisi tahsis ediyoruz. Ama o muhtar bu kişiyi verdiği için beni eleştiremez. Muhtarın iradesini kısıtlıyorsunuz. Doğrusu nedir? Yasal olarak o büro görevlisinin verilmesi lazım. Öbür türlü olursa sadece öveceksiniz, eleştirme hakkınız yok. Yoksa elinizdeki büro amirini alacağım oluyor.

Mahallelinin fakirini iki kişi bilir. Birincisi mahallenin muhtarı, ikincisi bakkalı bilir. Siz yardımlarınızı neden muhtarlar aracılığıyla yapmıyorsunuz?

Belediyeye ödenen emlak vergisinden yüzde bir de muhtarlara ödense ne olur? Muhtar o parayı yasada ön görülen şartlara uygun mu harcıyor onun da denetlenmesi lazım. Eğer bir bütçe tahsis edildiyse uygun harcanması ve bunun denetlenmesi lazım.

EKONOMİ

Açlık sınırının altında emekli aylığı alanlar var. 2019’un ilk 9 ayında elektrik borcunu ödeyemediği için elektriği kesilen hane sayısı; 3 milyon 365 bin 784. Doğalgazı kesilen abone sayısı; 710 bin 364 hane. Kişi başına gelir 10 bin dolar oldu diyorlar. 10 bin doları geçelim, bu saydıklarımın kişi başına geliri 1000 dolar bile değil. 

Buğday ithal ediyoruz, toprağımız mı yok? İnsanımız mı yok? Güneşimiz mi yok? Suyumuz mu yok? Çalışmak isteyen gençlerimiz mi yok? Bu sonucun ortaya çıkmasını sağlayanlar devleti yönetenler. Devlet lafla yönetilmez, liyakat esastır. Liyakat işi ehline vermektir. 

Elin oğlu sadece 50 yıl, 100 yıl sonrasını planlıyor. Biz yarın sabah ne olacak bilmiyoruz. Bunları oturup düşünmemiz lazım. Elin oğlu cep telefonu yapıyor, bir çanta cep telefonu götürüyor. Biz TIR’la halı yolluyoruz. O bizden daha fazla kazanıyor.

DIŞ POLİTİKA

Suriye politikasından bizim ne kazancımız oldu? 40 milyar dolar para harcadık, şimdi İdlib’den yeni kardeşlerimiz gelecek 1 milyon kişi. Suriyelileri kendi ülkelerine göndermemiz lazım dedik ona da kızdılar. Benim vatandaşım işsiz, perişan vaziyette. 

Şimdi Libya’da kavga ediyorlar. BM var, onların barış gücü var. O barış gücü gitsin iki tarafı barıştırsın. Barış gücü olasun dedim. Hafter tarafını BM tanımıyormuş. Gelsin konuşalım Müslüman kanı akmasın. Bizim dış politikamızı kim belirliyor? Putin belirliyor. Suriye’yi de Putin mi belirliyor? Evet. Ya böyle miydi Türkiye? Bunu dediğim için her türlü hakaret geliyor. Ama emin olun ben doğruyu söylüyorum.

Suriye’de yangın bize sıçradı. Bakana sordum çatışmaların önüne geçilmezse Libya’da göç gelir mi diye. Evet dedi. Suriye’den sonra Libya başlıyor.

4 aşamalı bir stratejiyle bu sorunların hepsi çözülür;

1- Demokrasi, hukukun üstünlüğü, din ve vicdan özgürlüğü.

2- Üretmek, her alan üretmek.

3- Güçlü sosyal devlet.

4- Sürdürülebilirlik. Dünyadaki değişime ayak uydurmak.

Bütün bunları yaptığımız zaman çözemeyeceğimiz hiçbir sorun yoktur. Gelişmiş ülke küçük ayrıntılarlarda iş bölümüne giden ülkedir.