Migrenin en baş belirtisi baş ağrısıdır.

Migren belirtilerinde genelde başın bir kısmında veya tamamında zonklama ( birden vurma) tarzı ağrı meydana gelir. Ağrı orta şiddette veya aşırı şiddetli olarak görüne bilir.

Migren belirtilerinde ağrı şakak, ense, alında olabileceği gibi tek taraflı bir ağrıda hissedile bilir.

Migren belirtilerinde ağrı bir kaç gün önceden hissedilebilir ve ilerleyen zamanda şiddetli bir ağrıya dönüşe bilir.

Migren belirtilerinde beraberinde ışıktan, sesten rahatsız olma görülür. Hastalar genelde sessiz ve karanlık bir ortamda kalmayı tercih ederler. Migren belirtilerinde bulantı ve kusma da ağrıya eşlik edebilir. Migren belirtilerinde bazı hastalarda bulantı kusmaya belirgin baş dönmesi de eşlik edebilir.

Migren ağrısı nedeniyle günlük işlevleri yerine getirememekte migren belirtilerindendir.

Migren belirtilerinde kişide iştah değişikliği, tatlı yemeye eğilim görülmektedir.

Migren ağrısı bir kaç gün önceden hissedilir ve göz önünde uçuşan parlak cisimler görme, bulanık ve çift görme sorunları da oluşabilmektedir.

Migren genelde ataklar halinde gelir. Bir atak genelde gün içinde geçerken bazı hastaların bir günden fazla süren ağrıları olabilir. Atak sıklığı kişiden kişiye değişir.

Ayda bir atak geçiren hastaların yanında haftada 2-3 kez ağrısı olan hastalar da olabilir. Migren belirtilerinde kişi kokulara karşıda hassaslaşmaktadır.

Migren belirtilerinde kişide sinirlilik, depresif ruh hali, mutsuzluk gibi ruhsal belirtilerde bulunmaktadır.

Migren nadiren kronik günlük baş ağrısı dediğimiz her gün ağrı yapan bir hastalığa dönebilir. Bu durum da yaşam kalitesini çok olumsuz etkilediğinden hemen tedavi edilmelidir.

kaynak NP İSTANBUL BEYİN HASTANESİ