Türkiye’nin Rusya’dan satın aldığı S-400 hava savunma sisteminin teslimatında ikinci gün… Bu sabah Rusya’dan gelen bir kargo uçağı, Ankara’daki Mürted Hava Üssü’ne indi. Uçakta S-400’lere ait parçalar bulunuyor. Milli Savunma Bakanlığı’ndan ikinci sevkıyata ilişkin ise şu açıklama yapıldı: “S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistem malzemelerinin sevkıyatı devam etmektedir. Bu kapsamda dördüncü uçak Mürted Hava Meydanı’na indi.”

Türkiye ile ABD arasında krize yol açan S-400 hava savunma sistemine ait ilk parçalar İlyuşin ve Antonov-124 tipi üç uçakla dün Ankara’ya getirilmişti.

Bu sabah saatlerinde Ankara’ya getirilen yeni parçalar dünkü ilk sevkıyatta olduğu gibi TIR’larla hangarlara taşınacak.

Rus TASS haber ajansının askeri diplomatik kaynaklara dayandırdığı haberine göre, S-400 hava savunma sisteminin Türkiye’ye teslimatı üç parti şeklinde gerçekleştirilecek.

Türkiye’ye ilk parti sevkıyatın uçakla yapıldığı belirtilirken, S-400’ün ikinci parti teslimatının da uçakla gerçekleştirileceği, 120’den fazla füzeden oluşacak üçüncü partinin ise deniz yoluyla ulaştırılacağı aktarılmıştı.

BAKANLIKTAN AÇIKLAMA

Milli Savunma Bakanlığı’ndan bu sabah gerçekleştirilen ikinci sevkıyata ilişkin yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

”S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistem malzemelerinin sevkiyatı devam etmektedir. Bu kapsamda dördüncü uçak Mürted Hava Meydanı’na indi.”