İstanbul Avcılar’da servis minibüsü 9 yaşındaki Eylül Mirzaoğlu’nu okuduğu okulun bahçesinde altına alarak ölümüne sebep oldu. Kaza anı ve ardından yaşanan panik ise kameralara yansıdı. Korkunç olayın ardından kameralara yansıyan ve neredeyse kaza kadar trajik olan bir görüntü daha var. Korkunç olayın üzerinden dakikalar geçmesine rağmen bütün öğrenciler okul bahçesinde olayın yaşandığı yerde duruyor. Okulu boşaltıp o çocukların travma yaşamasına mani olması beklenen bir yönetici ise işini yapmak yerine görüntü alan kameramana ‘okul içinde çekim yapamazsın’ diyerek müdahale ediyor. 

Avcılar Mehmetçik İlkokulunun bahçesinden saat 12.30 sıralarında meydana gelen olayda, servis sürücüsü H.Y. okul çıkışında öğrencileri almak için aracıyla birlikte bahçeye girdi. Bu sırada kantinden çıkan 9 yaşındaki Eylül Mirzaoğlu servisin önüne atladı. Küçük kızı altına alan servis şoförü olayın şokuyla aracını tekrar geriye hareket ettirdi. Bu sırada küçük kızın üzerinden tekrar geçen şoföre veliler ve öğrenciler büyük tepki gösterdi. Minik kız hayatını kaybetti.

KAZA VE PANİK ANLARI KAMERADA

Kazanın hemen ardından yaşanan panik anları ve koşuşturmaca kameralara yansıdı. Görüntülerde, okuldaki öğrencilerin velilerin küçük kızın yardımına koştukları anlar yer alıyor. Yaşanan kazanın ardından veliler okul yönetimine tepki gösterdi. Kazayla ilgili okul müdürünü suçlayan bir veli, “Benim arkam sağlam değil. Benim çocuğumu keyfe keder ölüme terk edemez. Bu müdürün hatasıdır.

Öğlenci çocuklar geliyor içeri girecek, sabahki çocuklar çıkacak. Geçen sene toplantı yaptık. Hocam kapıyı kapatma bizim çocuklarımız bu kapıdan girip çıkamaz dedik. Ben kapı açacağım dedi. Arkada ana sınıfının bahçesi vardı. Kapı açtığı için oradan bahçeyi kapattı. Eski şoförler hiç bir çocuğu arka bahçede oynatmazdı. Çocuklar ön bahçede oynardı. Bu yeni servis şoförleri kendi adamları. Şimdi orayı açtı çocuklar gidiyor orada oynuyor. Adam kasıtlı yapmış demiyorum ama burada ihmal varsa bu okul idaresinin suçu” dedi.

‘KAÇ KEZ BU ÇOCUKLAR EZİLECEK DİYE UYARDIK’

Daha önce kendisi de ezilme tehlikesi atlattığını ve okul yönetimini servisler konusunda uyardığını söyleyen bir veli, “Servislerle ilgili müdürlerle de konuşuyoruz. Kaç kez bu çocuklar ezilecek diye uyardık. Söylüyoruz bizi azarlıyorlar. Sürekli para topluyorlar. Geçen yıl beni de eziyordu bir servis. Söylüyoruz ama bizi kale bile almıyorlar. Şimdi çocuk öldü, annenin ciğeri yandı” şeklinde konuştu.

KORKUNÇ OLAYIN ARDINDAN OKUL BOŞALTILMADI

Korkunç olayın ardından kameralara yansıyan bir görüntü ise ‘pes’ dedirtti. Kazanın üzerinden dakikalar geçmesine rağmen okulun bahçesinde ve olayın yaşandığı yerde onlarca çocuk dolaşıyor.  Okulu boşaltıp o çocukların travma yaşamasına mani olması beklenen bir yönetici ise işini yapmak yerine görüntü alan kameramana ‘okul içinde çekim yapamazsın’ diyerek müdahale ediyor.