Turhal Sevgi Evleri’nde 26 çocuğa işkence yapıldığı, çocukların bu evlerdeki görevliler tarafından sistematik olarak fiziksel ve psikolojik şiddete maruz kaldığı, ağır psikiyatrik ilaçları içmek zorunda bırakıldıkları ortaya çıktı. 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanan 5 sanık tahliye edildi.

2018 yılında Turhal Sevgi Evleri’nde yaşanan ve korku filmlerini aratmayan olaylar Zile Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianameye ile gün yüzüne çıktı. İddianameye göre 58 günlük kayıtlarda 235 olumsuz durum saptandı. Olumsuz durumlar arasında fiziksel ve psikolojik şiddet, tehdit, yüksek dozda psikiyatri ilacı içirme gibi olaylar yer aldı. Bu gelişme üzerine Sevgi Evleri’nde çalışan ve yönetici olan 16 kişi hakkında dava açıldı.

Savcılığın hazırladığı iddianamede, yurtta ‘abla’ olarak görev yapan bazı bakıcı kadınların; çocukları dövdükleri, cinsel organlarını yakmakla tehdit edip korkuttukları, kafalarını duvara vurdukları, banyoya veya kilere hapsettikleri, aç bırakma cezaları verdikleri ileri sürüldü. Ayrıca savcılık, şizofrenlere verilen ağır sakinleştirici ilaçların çocuklara zorla içirildiğini tespit etti. İddianamede, altına kaçıran çocuklara aşağılayıcı sözlerle psikolojik şiddet uygulanarak hakaretler ve küfürler edildiği, şiddet videosu izlettirilerek, “yurda misafir geldiğinde hiçbir sorun yok. Her şey çok güzel diyeceksiniz” diye tehdit savurulduğu belirtildi.

Kurumun yanındaki binalarda oturan bazı tanıklar ise dayak yiyen çocukların pencereleri açarak ‘yardım edin’ diye bağırdığını söyledi.

Olayın ortaya çıkmasından sonra polisin kurumda yaptığı incelemede 8 güvenlik kamerası bulunduğu ve kameraların sadece merdiven ve bahçe gibi ortak kullanım alanlarına yerleştirildiği, diğer ortak kullanım alanlarında güvenlik kamerasına olmadığı ortaya çıktı. Yapılan incelemede ise 8 kameraya ait kayıtlarda, belirli olmayan aralıklarla görüntülerin kasıtlı olarak kesildiği, bazı bölümlerin çıkarıldığı, çıkarma işleminin kayıtlar üzerinde yapılan oynamalarla gerçekleştirildiği tespit edildi.