Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine karar verdiği eski HDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder’in tahliyesine hükmedildi. İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi Anayasa Mahkemesinin verdiği karar doğrultusunda hüküm kurarak Önder’in tahliye edilmesini kararlaştırdı.

İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi kararında “Hükümlü Sırrı Süreyya Önder hakkındaki ilamın mahkememize gönderilen AYM kararı da nazara alınarak infazının durdurulmasına ve Önder’in derhal tahliyesine karar verilmiştir” ifadeleri kullanıldı.

Bu karar Önder’in hükümlü bulunduğu Kandıra Cezaevi’ne gönderilecek. Kararda ayrıca AYM’nin kararı doğrultusunda yeniden yargılama yapılması için dosyanın yeni bir esas numarası verilmesine hükmedildi. Bu kararla Önder, AYM kararı doğrultusunda yeniden yargılanacak.

10 AYDIR CEZAEVİNDEYDİ

Anayasa Mahkemesi, 10 aydır cezaevinde bulunan HDP’li Sırrı Süreyya Önder’in, ‘hak ihlaline’ uğradığına karar vermişti. Önder’in avukatları da infazın durdurulması ve tahliye edilmesi için İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’ne dilekçe vermişti.

NE OLMUŞTU?

Eski HDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder hakkında 2013 Nevruz’undaki konuşmaları nedeniyle dava açılmıştı. İstanbul 26’ncı Ağır Ceza Mahkemesi, 7 Eylül 2018’de Demirtaş’a 4 yıl 8 ay, Önder’e ise 3 yıl 6 ay hapis cezası verdi. İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2’nci Ceza Dairesi, mahkumiyet kararlarını 4 Aralık 2018’de onamış, Önder 6 Aralık 2018’de cezaevine girmişti. Önder bunun üzerine, AYM’ye başvuruda bulunmuştu. 6 Aralık 2018 tarihinden bu yana Kandıra 1 Nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan Önder’in başvurusuna ilişkin AYM, ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine karar verdi.