Gazi Üniversitesi öğrencisi Şule Çet’in ölümüne ilişkin iki sanığın “cinayet”, “nitelikli cinsel saldırı” ve “hürriyeti tahdit” suçlarından yargılandığı davanın altıncı celsesi başladı. Sanıkların esas hakkındaki savunmalarının ardından hükmün açıklanması bekleniyor.

Ankara 31. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuklu sanıklar Çağatay Aksu ve Berk Akand ile Şule Çet’in babası İsmail Çet, aile yakınları, tarafların avukatları ile davaya müdahil olan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının avukatı katılıyor.

Cumhuriyet Savcısı bir önceki celse açıkladığı esas hakkındaki mütalaasında, sanıklardan Çağatay Aksu’nun “kasten öldürme” suçundan bir kez müebbet ve “cinsel saldırı” ile “kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçlarından 39 yıla kadar, Berk Akand’ın ise Aksu’nun işlediği suçlara yardımdan 31 yıla kadar hapsini istemişti.

Duruşmada, esas hakkındaki savunmasını yapan sanık Çağatay Aksu cinayet ve tecavüz suçunu işlediğine dair kanıt bulunmadığını medya, sosyal medya ve halk baskısı ile tutuklandığını ifade ederek suçsuz olduğunu söyledi. Mahkemeden beraatını talep eden Aksu savunmasında şunları söyledi: “Resmi belgelerde intihar olarak geçerken daha sonra cinayet ve tecavüzle suçlandık. Medyada çıkan haberlerle halk galeyana getirildi. Sosyal medyadan ortalık kışkırtıldı.

45 gün sonra bir haber üzerine Şule’nin anal bölgesinde DNA’mın çıktığı belirtildi ve halk baskısı ile tutuklandım. Bütün raporlarımız sizin önünüzde. Şule ile ne için buluştuğumu belirttim. Buluşma amacımın çalınan mallara ilişkin Şule’nin tanık olmasıdır. Şule’nin ‘of analog’ mesajı var. 02.56’daki videomuzu istemediğinizi düşünüyorum.”

Mahkeme Başkanı bu videonun ‘of analog’ mesajından sonra olmadığını belirtti.

‘ALEYHİME DELİL YOK’

Çağatay Aksu, “Geçen duruşma Berk savunma yaparken uykum firari şarkısını dinlediğimizi söyledi, bu şarkının Şule’nin psikolojisini bozmuş olabileceğini söyledi. Bundan sonra da Şule’nin sarkmış olduğunu gördüm” dedi.

“Mütalaada Şule ile boğuştuğum iddia ediliyor” diyen Aksu, “Ben Şule’nin neresine vurmuşum? Kopuk parmağımla mı atmışım? Bu deliller ışığında aleyhime delil yok. Yapmadığım bir şeyden nasıl ceza alabilirim? Suçum olsa 45 gün içinde kaçardım” diye konuştu.

‘CİNAYET BÜRODA 3 SAAT DAYAK YEDİM’

Mahkeme Başkanı “Güvenlik görevlilerine neden Şule’nin düştüğünü söylemedin? Gidiyorsun ve uzun süre gelmiyorsun” dediğinde Aksu, ‘ben vinç bulmaya gitmiştim’ dedi.

Cinayet büroda üç saat dayak yediğini iddia eeden Aksu, çapraz sorgulara alındıklarını belirtti. Çet ailesinin avukatlarının Şule’nin telefonunda yer ala mesajları sildiğini savundu. Aksu, “mesajlar silinmeseydi Şule’nin neden intihar ettiği ortaya çıkardı” savunması yaptı.

‘DELİLSİZ TECAVÜZ VE CİNAYET OLUR MU?’

Aksu, “Tecavüzden bahsediyoruz, dünyanın en aşağılık şeyinden bahsediyoruz. Delil bulursanız asın. Medya baskısı var ama suçsuz bir insanı yakacak baskı yok. Olayı yaşayan benim. Hiç iz bırakılmayan cinayet ve tecavüz mü olur?

Taktir sizin aleyhime hiç bir şey yok. Mektupları okumanızı, videoları izlemenizi isterim. Vicdanınıza sığınıyorum. Sizin vicdaniniza guveniyorum. Beraatimi talep ediyorum” diye konuştu.

‘GÖRMEDİM, DUYMADIM’

Sanık Berk Akand savunmasına başladı. Mahkeme baskani “durum açığa çıktıktan sonra güvenlik görevlisinin üzerine yürümüş ve ‘Buradan bir kız geçmedi mi?’ demişsin.” dediğinde Akand, “Ben makam koltuğunda oturuyorum hiç bir şey görmedim, duymadım” dedi. Aksu’nun ardından sanık Berk Akand’ın son sözü soruldu. Akand, “Ben bir size bir de savcılığa yardım ettim. Çağatay’a yardım etmedim. Kendime bile yardım etmedim” dedi.

ORTAK ALAN DİYE BARDAKLARI YIKAMIŞ

Sanık Aksu, araya girerek, “Bana neden bardak yıkadığım ya da çöpleri attığım soruluyor. Bunun sebebi ortak kullanılan alan olması. Berk dahi kapı olduğunu bilmiyor. Ofis sadece bizim kullanım alanımız değil. Ramazan günü viskili bardakları mutfağa koyabilir misiniz? Mesajları sildigim söyleniyor, sildigim mesajlar Şule ile ilgili değil.”

KADINLAR ‘ADALET’ İÇİN TOPLANDI

Bu arada duruşma öncesi Ankara Adalet Sarayı önünde bir araya gelen çeşitli kadın platformu üyeleri, “Erkek adalet değil, gerçek adalet”, “Şule Çet için adalet arıyoruz” yazılı pankartlar açtı. Ankara Kadın Platformu adına açıklama yapan Aysun Gençtanır, “Bugüne kadar beş duruşma görüldü. Bizler her duruşmada olduğu gibi bugün de adaletin sağlanması, kadın katliamlarının son bulması ve katledilen kadınların isyanı olmak için bir araya geldik. Bu davanın artık kapatılacak ve örtülecek bir tarafı kalmadı.” dedi.

Öğrencisi tarafından öldürülen Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi Araştırma Görevlisi Ceren Damar Şenel’in babası Mustafa Damar da öldürülen kadınların sayısının gün geçtikçe arttığını söyledi. Toplumun buna duyarsız ve sessiz kalamayacağını belirten Damar, “Adaletin tecelli etmesi için elimizden geleni yapacağız.” diye konuştu. (Ajanslar)