Alışveriş bağımlılığının sigara ve alkol bağımlılığı kadar tehlikeli olduğuna dikkat çeken Nöroloji Uzmanı Dr. Mehmet Yavuz, özellikle de internetin yaygınlaşması ve alışveriş platformlarının internet ortamına taşınmasının, harcamayı daha kolay hale getirdiğini, bu durumu ise bağımlılık noktasına taşıdığını söylüyor…

“Dürtüsel bir hale gelen alışveriş yapma isteğinin, kontrol altına alınamaması durumu onyomani olarak tanımlanır” diyerek Onyomani’yi tarif eden Yavuz, “Bugün binlerce kişinin onyomani yani alışveriş bağımlılığıyla başa çıkmasının nedeni, alışverişin ‘kolay, ulaşılabilir olması ve arzu nesnesi haline getirilmesi’ olarak özetlenebilir. Daha etiketi duran kıyafetlerin yanına yenileri eklenir, eskimeyen telefonun yerine yenisi alınır, herhangi bir sorunu olmayan bilgisayarın yüzüne bakılmazken, yepyeni ambalajıyla vitrinde duran yeni bir laptopa hayır denemez” diyor.

Çoğu zaman kişiler, takıntılı bir şekilde alışveriş yapmayı düşünürler, tüm bu süreç ihtiyaca bakılmaksızın kontrolsüzce para harcama ve zihni para harcama düşüncesiyle meşgul etme şeklinde ilerler. Bu düşünce o kadar yoğun olur ki, kişi kendini bütçesinin çok üstünde bir harcama yaparken bulabilir. Statü, cinsiyet ve yaş fark etmeksizin herkeste görülebilen bu durum, kişinin bilinci dışında gerçekleşir. Bu nedenle tıpkı alkol ve sigara bağımlılığı kadar tehlikeli bir bağımlılıktır.

Mehmet Yavuz alışveriş bağımlılarının en tipik özelliklerini şöyle sıralıyor…

Kişi özellikle de mutsuz, sıkkın ve kızgın olduğu durumlarda alışverişe başvurur.

Alışveriş yaparken kendini çok mutlu ve keyifli hisseder.

Alışveriş sonrasında ise mutluluk yerini üzüntüye, keyif yerini pişmanlığa bırakır,

Özellikle de paranın miktarı arttıkça pişmanlık duygusu da o kadar artar…

Dışarıda sosyal bir ortamda vakit geçirmek yerine alışveriş yapmayı tercih eder.

Hiç giyemeyeceği kıyafetleri dahi sırf dolabında olsun diye satın alır.

Kaynak: sözcü