Van Cumhuriyet Başsavcılığı, kayyum protestoları sırasında kahvehaneye sığınan bir eylemcinin çok sayıda polis tarafından kask ve tekmelerle darp edildiği görüntülerle ilgili resmen soruşturma başlattı.

Van Cumhuriyet Başsavcılığı, Büyükşehir Belediye Başkanı Bedia Özgökçe Ertan’ın hakkında yürütülen terör soruşturması gerekçesiyle İçişleri Bakanlığı’nca görevden uzaklaştırılmasını protesto etmek amacıyla yapılan gösteriler sırasında bir kişinin zor kullanılarak gözaltına alınmasına ilişkin görüntülerin sosyal, görsel ve yazılı medyada yayımlanmasını ihbar kabul etti.

Başsavcılık, zihinsel engelli olduğu belirtilen genci polislerin kask ve tekmelerle darp ettiği görüntüleri hakkında resen soruşturma başlattı.

‘POLİS MEMURUNA TABUREYLE VURDU’

Bu arada söz konusu olayda gözaltına alınan kişinin, bir polis memuruna demir tabureyle saldırıda bulunduğuna dair görüntüler de dosyaya eklendi.

Dün, olay hakkında açıklama yayımlayan Van Valiliği, gözaltına alınan kişinin görevli polislere demir tabureyle vurduğunu, bir polisin yaralandığını duyurmuştu. Açıklamada ayrıca, ‘şahsın 2013 yılında PKK terör örgütünün kırsal alanına katılım yaptığını’ belirtilmişti.