Şair, ressam, yazar; Sanatın her dalında kendi ruhunu katarak kendine özgü, okuyanın, izleyenin, dinleyenin etkisinden uzun süre kurtulamadığı eserler ortaya koyan, tam anlamıyla bir sanat insanı Fügen Kıvılcımer. 20 Haziran 1941 senesinde Çanakkale Yenice’de doğan Fügen Kıvılcımer, sanatçı ve aydın bir ortamda büyüdü. İlk ve orta öğretim hayatı babasının görevi nedeni ile farklı şehirlerde geçti. 1959 senesinde Manisa Kız Meslek Lisesini’ni bitirdikten sonra, İzmir Karşıyaka Çocuk yuvasında çalışmaya başladı. Kıvılcımer, ‘Koruyucu Aile ‘ kurumunu ilk kuran Türk kadınları arasında yer aldı.


1982 yılına kadar Çocuk yuvalarında çalışmaya devam eden Fügen Kıvılcımer, daha sonra Cüzamla Savaş Derneği’nin kadınlar kolunu kurdu. Bu sırada sanattan da uzak kalmayan Kıvılcımer, ‘Işığa Doğru’ isimli bir oyun yazdı ve oynadı, aynı zamanda resim yapmaya devam etti. Dört kişisel sergi açtı, aynı zamanda oyunlar yazdı, yönetti, oynadı ve 1998 senesinde CUMOK Tiyatro Kulübü’nü kurdu.
Öykü sanatında kendine özgü bir tarz ortaya koyan ve yazdığı öykülerde tiyatro sanatının inceliklerini ilmik ilmik işleyen Kıvılcımer’i okuyan herkes hüzünlü, bir o kadar da derin bir kahramanla karşılaşıyor. Türkçe’yi bu kadar güzel kullanmasının yanı sıra, birçoğu yakın arkadaşı olan İkinci Yeni şairlerinin ruhunu en derin şekilde hissettirmesi de öykülerini paha biçilmez kılıyor.


Halen Kadıköy’de şiir okumalarına katılan, resim yapmaya, biriktirdiği tüm güzellikleri bizlerle paylaşmaya devam eden, yaşı olmayan kadın Fügen Kıvılcımer’in bize kazandırdığı eserler:
Öykü: ”Anlatırsam Belki Geçer” (2012), ”Canım Sıkılıyor” (2010)
Roman: ”Karanlık Sığmıyor Geceye” (2017)
Şiir: ”Varsın Özlüm Beklesin Bizi” (2015)
Antoloji: ”Kömür Yarası – Soma Şiirleri Antolojisi” (2016)